Як німецька гувернантка розгадала таємницю малюнків Наска

Марія Райхе народилася в Дрездені 15 травня 1903 року. Але славу їй принесли не математика та мови, які вона старанно вивчала в Дрезденському технічному університеті, а одержимість розгадати найбільшу загадку Латинської Америки.

Її цікавило, навіщо древні мешканці плато Наска вирізали в пустелі геогліфи гігантських птахів і тварин?

Райхе приїхала в Перу в 1932 році, влаштувавшись гувернанткою у дітей німецького консула в Куско. Ця країна зачарувала її — високі Анди, просторі рівнини. Закоханості не завадила навіть фатальна випадковість: вколовшись кактусом, Райхе заробила гангрену і залишилася без пальця на руці. За дивним збігом, один із геоліфів Наска називається «Руки». На одній з цих «рук» п’ять пальців, а на іншій — тільки чотири.

У 1934 Марія Райхе переїхала до Ліми, де підробляла уроками німецької мови та перекладами. Саме тут вона познайомилася з американським вченим з Нью-Йорка Полом Косок. Ця зустріч розділила її життя на «до» і «після». Косок був першим, хто сфотографував з повітря геогліфи Наска (відкрив їх археолог Торібіо Ксесспе) і побачив їх справжню форму. Райхе була вражена знімками. А коли вона побувала на плато і побачила їх в живу, вирішила присвятити своє життя розгадці перуанських малюнків.

Пізніше вона описала плато як «величезну дошку, де гігантські руки накреслили ясні і точні геометричні фігури».

Марія, яка практично весь свій час проводила в пустелі за вивченням геоліфів, викликала неабиякий інтерес у перуанців. «Місцеві жителі вважали мене або німецьким шпигуном, або божевільною. Один із них, випивши зайвого, взявся шпурляти в мене каміння. Мені довелося дістати свій секстант. Тільки після цього він злякався і втік, голосно волаючи про божевільну шпигунки », — згадувала Марія Райхе.

У 1940 році Райхе і Косок дійшли висновку, що геогліфи представляють собою сузір’я стародавнього астрономічного календаря і створені, щоб спостерігати хід небесних світил на небосхилі. Наприклад, Мавпа, на думку Марії, означала Велику ведмедицю, згідно з розташуванням якої давні мешканці Перу передбачали початок сезону дощів. Свою версію Райхе описала в книзі «Таємниця пустелі».

Марія Райхе пішки обійшла 150 км пустелі, вимірюючи геогліфи і складаючи детальну карту малюнків. Цю колосальну роботу вона робила абсолютно безкорисливо. Саме Марія Райхе переконала влади Перу обмежити доступ туристів і транспорту на плато, домоглася, щоб геоліфи отримали статус пам’ятки, яку охороняє ЮНЕСКО, та пожертвувала гроші на будівництво оглядового вежі, з якої можна було побачити гігантські малюнки.

Сьогодні карти перуанських геогліфов, складені Марією Райхе, вважаються найдетальнішими, і ними користуються вчені зі всього світу.

За матеріалами Independent

У нас є СуперТур в Перу на травневі свята, у вартість якого вже включено політ над геоліфами Наска (як і багато інших екскурсій). Політ над лініями Наска, Мачу-Пікчу, Ліма, острови Бальестас, каньйон Колка, озеро Тітікака за 2982$ з перельотом з Києва, проживанням, сніданками та екскурсіями. Детальніше тут